Dave Matyja: Okiem, obiektywem, piórem...

Dave Matyja: Okiem, obiektywem, piórem...
Okiem, obiektywem i piórem...

wtorek, 5 lipca 2016

Corfu- Królowa Wysp Jońskich

Niedawno, na przełomie maja i czerwca tego roku odwiedziliśmy grecką wyspę- Corfu, po grecku Kerkyra. Ze względu na bujną roślinność, gaje oliwne,cytrusowe i mnóstwo pachnących kwiatów, Kerkyra w turystyce uważana jest za Królową Wysp Jońskich. Ma też łagodne położenie klimatyczne, jest tu ciepło a nie upalnie i z rana czasami może popadać deszcz...Często też mówi się o Corfu, że to najbardziej zielona Grecka Wyspa. Tylko tutaj rośnie cytrusowy owoc-Kumkwat, mieszanka cytryno-śliwki. Regionalny owoc z którego tutejsza ludność produkuje wina, likiery, cukierki,żelki i inne regionalne smakołyki.
Na samym początku zwrócić można uwagę na lotnisko i lądowanie. Pas startowy ma niecałe 2 km i jest tylko jeden. Samoloty aby wylądować, maksymalnie zwalniają i powoli niziutko sobie lecą, co podoba się turystom. A podczas startu zupełnie na odwrót, pełne turbo i do góry...Ale my jesteśmy na dole i udajemy się po wylądowaniu do pięknego hotelu Primasol. Duży hotel położony w Agios Ioannis, południowo-wschodniej części wyspy, z widokiem na Grecję lądową. Hotel który zdominowany jest przez Anglików i Niemców a nie Polaków,co nas ucieszyło:D Kultura i spokój, chociaz jak nasi piłkarze grali mecz z Holandią, barmanka była trochę załamana, patrząc na liczbę szklanek po drinkach... Korfu nie należy do największych greckich wysp. Maksymalna jej długość to zaledwie 64 km. Można ją zwiedzać autem, quadami, skuterami a także autobusami. Drogi są wąskie i niebezpieczne. Pierszeństwo ma tutaj autobus, jest to najbezpieczniejszy transport na wyspie. Do tego greccy kierowcy uważani są za jednych z najlepszych na świecie. Przystanek mieliśmy pod hotelem,dlatego wybraliśmy komunikację miejską. Bilet w jedną stronę do stolicy, ok 30km kosztuje 1.8E. Można tak przejechać całą wyspę, taniej niż wynajętym autem.
Wschodnie wybrzeże Korfu jest bardziej kamieniste, plaże są kamyczkowe. Z kolei północne i zachodnie wybrzeże jest bardziej piaszczyste. Warto udać się na południowy zachód w kierunku Agios Georgios. Tam można podziwiać piękne piaszczyste plaże. Jedną z nich jest plaża Issos Beach. Plaża długa i piękna, z dala od hotelów i restauracji. Żółty piasek łączy się z kolorami turkusowego morza i zielonych krzewów...helleńska egzotyka... Cisza, spokój i szum fal...To także idealne miejsce dla nudystów. Ubrany w swędzące slipki, bardziej przyciągałem uwagę niż niejeden nagi Andrzej Dupa;D
Kerkyra- to stolica Corfu, którą koniecznie trzeba zobaczyć. Od dworca autobusowego wychodzimy na drogę idąc na lewo. Po 15-20 minutach jesteśmy już prawie w centrum. Stamtąd łatwo jest już dotrzeć do słynnej starej fortecy. Od starej fortecy idąc w kierunku portu, mijamy zabytkową kamienistą aleję, wpisaną do światowego dziedzictwa UNESCO. Idąc dalej trafiamy na drugą fortecę. A skąd tyle fortec na Korfu?
Korfu niegdyś znajdowało się pomiedzy dawnymi mocarstwami Imperium Rzymskiego i Osmańskiego. Często na tym szlaku morskim dochodziło do wojen miedzy Imperiami. Stąd też w Corfu budowano twierdze i warownie obronne. WYspa ta była niegdyś pod rządami kolejno Rzymu, Bizancjum, Wenecji i Turcji Osmańskiej. W latach 1800-1807 była częścią Republiki Siedmiu Wysp. Po Kongresie wiedeńskim znalazła się pod panowaniem Anglii, które trwało do 1864 roku. Stąd też dużo Angielskiego słychać i czuć na wyspie... Następnie wyspa stała się częścią Grecji. DLatego stolica ta jest zróznicowana pod względem stylu architektury, budowli i zabytków. Bardzo urokliwym miejscem jest słynny kościół na "Mysiej Wyspie", zwanej Pontikonissi.
Wśrodku kościoła jest...niestety sklep z pamiątkami, drugie wejscie dopiero jest do małej kapliczki. Trzeba przyznać, że ta atrakcja turystyczna znajduje się w Kanoni, miejscowość troche oddalona o jakieś ponad 5km od centrum Corfu. Nam udało się przejść z buta i zdążyć na busa... Bo wieczorem czekała już kolacja w greckiej hotelowej tawernie i wytrawne lokalne winko...A na drugi dzień, czekają już wyspy Paxos i Antipaxos. O tym rejsie już wkrótce osobny artykuł. Adijo;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz